قدرتمندترین خودروی برقی از نگاه مجله فوربس

قدرتمندترین خودروی برقی ، لوتوس اوایا ، مجله فوربس ، اسب بخار ، خودرو

لوتوس اوایا قدرتمندترین خودروی جهان و در واقع قدرتمندترین خودروی برقی ( تمام الکتریکی ) دنیا از نگاه مجله فوربس است. این خودروی قدرتمند برقی ۱۹۷۳ اسب بخار توان و گشتاوری معادل ۱۲۵۴ پوند فوت دارد. خودروی برقی اوایا ( Evija ) در هفته اتوموبیل مونتری تمام نگاه‌ها را به خود خیره کرد.

اطلاعات فنی

طبق گفته لوتوس، اوایا برای هر چرخ یک موتور الکتریکی اختصاصی دارد و این ابر خودروی برقی برای طی ۰ تا ۶۲ مایل بر ساعت (معادل ۹۹.۷ کیلومتر بر ساعت) فقط ۳ ثانیه زمان می‌برد.  این زمان واقعا فوق العاده به نظر می‌رسد، اما تکنولوژی و مخصوصا تکنولوژی خودروهای برقی به قدری سریع به سمت آینده حرکن می‌کند که باور نکردنی است. لوتوس همچنین طی 9 ثانیه به سرعت ۱۸۶ مایل بر ساعت ( معادل ۲۹۹.۳ کیلومتر بر ساعت ) می‌رسد تا حداکثر سرعت ۲۰۰ مایل در ساعت را به واقعیت نزدیک کند ، اما خریداران علاوه بر سرعت این خودرو علاقه‌مند به دامنه اعلام شده نیز هستند که طبق گفته آزمایش WLTP  ۲۵۰ مایل است ( معادل ۴۰۲ کیلومتر).

قدرتمندترین خودروی برقی ، لوتوس اوایا ، مجله فوربس ، اسب بخار ، خودرو

هفته اتومبیل مونتری ، که اغلب با گرایش از آن به عنوان “ساحل سنگ ریزه” یاد می شود ، بهترین و معتبرترین رویداد اتومبیل در ایالات متحده است و با Concorso d-Eleganza Villa d’Aste ایتالیا به عنوان بهترین نمایش‌گر خودروهای قدرتمند و برتر در جهان رقابت می کند. و برای معرفی لوتوس جدید به تأسیسات خودروسازی آمریکا، مکان ایده آلی است.

هفته اتوموبیل‌رانی مونتری یک هفته منحصر به فرد از نمایشگاه‌های اتوموبیل رانی، فراخوان‌ها، کانون‌ها و مزایده‌ها است، که برجسته‌ترین آن‌ها The Quail است؛ The Quail یک دورهمی موتورسواری و مجلس ساحلی پبل (Pebble Beach) است.

حتی مجری سابق The Tonight Show و کمدین جی لنو ، بازدید کننده دائمی ساحل Pebble ، نتوانست شور و شوق خود را برای اوایا پنهان کند. این ابر خودروی برقی که بیعانه‌ای معادل  ۳۱۰.۰۰۰ دلار را برای خرید طلب می‌کند، دارندگان بالقوه خود را از هرینه بالای ۲.۱ میلیون دلاری عوارض و مالیات باز می دارد. اما اگر شما خواستار خرید قدرتمندترین خودروی برقی هستید، بهتر است زودتر دست به کار شوید، زیرا با توجه به گفته خودروسازی لوتوس فقط ۱۳۰ دستگاه از این خودرو روانه بازار خواهد شد. این اولین ابر خودروی برند انگلیسی است و درواقع گشایش خط خودروی تمام برقی این شرکت. جالب است بدانید که اوایا، اولین اتومبیل جدیدی است که تحت مالکیت نام تجاری چینی Geely ساخته شده است.

طراحی و معنی

معنای لغوی اوایا  «اولین در هستی» است، که تأکیدی بر اولین خودروی برقی این برند است. با این‌که این اولین خودروی برقی لوتوس است اما طراحی ظاهر آن بی‌نظیر است؛ ظاهر این خودرو بسیار دراماتیک است. به گفته لوتوس، طراحان این خودرو چگونگی عملکرد خودروهای مسابقه‌ای Le Mans را در مسابقات با هدایت جریان هوا از زیر خودرو، اطراف و از میان خودرو بررسی و نکات قابل اجرا را عملی کردند. در حالی‌که طراحی کلی خودرو، تأثیر نیروی گرانش را به حداکثر می‌رساند، اثر ونتوری استفاده از جریان هوا از میان خودرو به تأثیر نیروی گرانش می‌افزاید و با کشیدن هوا از طریق شکاف دوباله جلوی خودرو و قوس چرخ‌های عقب، ثبات را به حداکثر می‌رساند که موجی کاهش فشار و اصطحکاک می‌شود.

قدرتمندترین خودروی برقی ، لوتوس اوایا ، مجله فوربس ، اسب بخار ، خودروقدرتمندترین خودروی برقی ، لوتوس اوایا ، مجله فوربس ، اسب بخار ، خودرو

وزن باور نکردنی

اوایا اولین لوتوس است که شاسی تک تکه فیبر کربن را به کار می برد و به خودرو این امکان را می دهد تا وزن کمتری حدود ۳۷۰۳ پوند معادل ۱.۶ تن داشته باشد، که به نوبه خود در امکان یازی برد ۲۵۰ مایلی نقش بزرگی بازی می‌کند. حال، لامبورگینی و فراری باید به لوتوس به عنوان رقیب خود نگاه کنند چرا که قدرتمندترین خودروی برقی متعلق به لامبورگینی و فراری نیست بلکه از آن لوتوس است.

لوتوس قصد دارد تا اوایا را به زمین مسابقه نوربورگینگ ( Nurburgring ) ببرد تا رکورد سرعت را در این زمین بسنجد، اما با آن چیزی که در برگه اطلاعات فنی و معرفی این خودرو مشاهده می‌کنیم و می‌خوانیم رکورد فوق‌العاده‌ای در پیش است. برای دست‌یابی به عنوان سرعت در این زمین مسابقه، اوایا باید رکورد ۶ دقیقه و ۴۵ ثانیه‌ای که توسط تیم انگلیسی ( NIO EP9 ) در سال ۲۰۱۷ تعیین شده را بشکاند.

تولید این خودرو از سال ۲۰۲۰ در شهر تأسیس این شرکت، نورویچ انگلیس آغاز خواهد شد. با محدود کردن تعداد تولید و قیمت اولیه پیشنهادی ۲ میلیون دلار، تنها انتظاری که با گذشت زمان برای قدرتمندترین خودروی برقی می‌توان داشت، افزایش قیمت است.

قدرتمندترین خودروی برقی ، لوتوس اوایا ، مجله فوربس ، اسب بخار ، خودرو

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبارفناوریاطلاعاتتماس