خرید خودروی برقی ، خودروی الکتریکی ،

هدف این مقاله در نشان دادن صرفه‌جویی و سرمایه گذاری بلند مدت در خرید خودروی برقی است.

خرید خودروی برقی ، خودروی الکتریکی ، آیا خرید خودروی برقی موجب صرفه جویی می‌شود؟

برای متوسط خانوارها، حمل و نقل بزرگ‌ترین هزینه دولت و ملت بعد از مسکن است. جای‌گزینی وسایل نقلیه بنزینی با خودروهای تمام الکتریکی ( AEV ) یا خودروهای پلاگین هیبریدی می‌تواند به شما در صرفه جویی در هزینه های روزانه به پنج روش مختلف کمک کند.

صرفه جویی در سوخت در راندن خودروهای الکتریکی

یکی از بزرگ‌ترین صرفه جویی‌های روزانه می‌تواند در بهینه‌سازی هزینه‌های سوخت بنزینی باشد. مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۸ در دانشگاه میشیگان صورت گرفت نشان داده که وسایل نقلیه برقی کم‌تر از تیمی از هزینه ای که خودروهای بنزینی دارند را برای دارندگان خود متحمل می‌شوند. متوسط هزینه نگه‌داری یک خودروی الکتریکی درایالات متحده آمریکا ۴۸۵ دلار در سال است در حالی‌که میانگین هزینه‌های نگه‌داری یک وسیله نقلیه بنزینی ۱۱۱۷ دلار است.

علاوه بر صرفه جویی در هزینه نگه‌داری، نرخ برق بسیار پایدارتر از قیمت بنزین است. طی ۱۰ سال گذشته، هزینه هر گالن سوخت از ۱.۵ دلار به ۴ دلار رسیده است. در مقایسه، رانندگان خودروی برقی حدود ۱.۲۰ دلار برای برق و طی همان مسافت  پرداخت کردند. نرخ برق پایدار به این معنی است که شارژ کردن یم خودروی برقی هم از نظر بودجه و هم از نظر پیش‌بینی بودجه مناسب‌تر است.

خرید خودروی برقی ، خودروی الکتریکی ،

پیشرفت تکنولوژی باتری موجب کاهش تدریجی هزینه‌های ساخت و نگه‌داری آن‌ها می‌شود

با پیشرفت روزافزون تکنولوژی باتری، هزینه معادل برای هر مایل / کیلومتر برای راندن وسایل نقلیه برقی به طرز قابل توجهی ارزان‌تر از راندن وسایل نقلیه با سوخت بنزینی تمام می‌شود. متوسط برد وسیله نقلیه با هر ۳۰ کیلووات بر ساعت الکتریسیته حدود ۱۰۰ مایل ( حدود ۱۶۱ کیلومتر ) است. با فرض این‌که شما می‌توانید ۱ کیلووات ساعت برق را با حدود ۷۲۰۹ ریال ( بر اساس محاسبات انجامی منتشر شده در ایسنا ) خریداری کنید، این به این معنا است که شما می‌توانید با قیمت ۶۰.۰۷۵ ریال حدود ۳۶ مایل ( برابر با ۵۸ کیلومتر ) حرکت کنید. حال در نظر داشته باشید که درمیانگین وسایل نقلیه بنزینی، راندمان ۲۲ مایل در هر گالن ( برابر با ۳۵.۵ کیلومتر ) با تنها هزینه برق، یعنی ۶۰..۷۵ ریال قادر به طی کردن ۱۸ مایل ( برابر با ۲۸.۹ کیلومتر ) است. در اصل، با راندن یک خودروی برقی می‌توانید مسافت پیموده شده در هر ریال را برای خود ۲ برابر کنید.

اولین امتیاز برای خرید یک خودروی برقی کاهش هزینه‌های شارژ یا افزایش دامنه است.

خودروهای پلاگین هیبریدی کارآمدتر از خودروهای بنزینی هستند

خرید خودروی برقی ، خودروی الکتریکی ،

بر خلاف وسایل نقلیه الکتریکی که به هیچ عنوان از بنزین استفاده نمی‌کنند، خودروهای پلاگین هیبریدی دارای پشتیبان سوخت برای تأمین انرژی خودرو در صورت اتمام شارژ باتری هستند. در حالی‌که خودروهای پلاگین هیبریدی ممکن است پر هزینه‌تر به نظر بیایند، هم برای شارژ باتری هم برای سوخت‌گیری؛ این خودروها بسیار مؤثرتر از خودروهای بنزینی معمولی از سوخت استفاده می‌کنند و در هنگام تعویض منبع انرژی از باتری به سوخت بیشتر شبیه به خودروهای هیبریدی عمل می‌کنند. در واقع، خودروهای پلاگین هیبریدی از ۳۰ تا ۶۰ درصد بنزین کم‌تری نسبت به موتورهای نصب شده بر خودروهای بنزینی استفاده می‌کنند. موتور احتراقی داخلی خودروهای پلاگین هیبریدی برای شارژ باتری خودرو، صرفه‌جویی در هزینه‌های برق و کاهش نیاز به ساعت در شارژ ماندن خودرو استفاده می‌شود.

دومین امتیاز برای تعویض و جایگزینی خودروهای بنزینی و خرید خودروی برقی و پلاگین هیبریدی کارآمدی آن‌ها و افزایش دامنه با هزینه پایین‌تر است.

برخی از تأسیسات برق هزینه کم‌تری را برای صاحبان خودروهای برقی ارائه می‌دهند

استفاده از برق به عنوان جایگزینی برای گاز برای تأمین انرژی خودروی شما بسیار ارزان‌تر و کارآمدتر است. برخی تأسیسات حتی قیمت‌های کم‌تری را برای شارژ خودرو در ساعات خارج از پیک ترافیک ارائه می‌دهند. این برنامه‌ها توسط ارائه دهنده برق، شهر، استان و کشور متفاوت است، اما می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

  • کاهش نرخ استفاده از زمان ( TOU ) برای شارژ وایل نقلیه الکتریکی
  • تخفیف در هر کیلووات ساعت برای شارژ خودروهای برقی
  • کاهش نرخ شارژ خودروهای برقی در ساعات خارج پیک

تمام گزینه‌های مطرح شده منجر به نیاز برق کم‌تر برای شارژ وسیله نقلیه الکتریکی شما می‌شود. این نرخ‌ها و تخفیف‌ها می‌تواند به کاهش هزینه‌های روزانه شارژ یک وسیله نقلیه کمک به سزایی کند. البته این تخفیف‌های شگفت‌انگیز هنوز در ایران عملی سازی نشده است.

این تخفیف‌ها و گزینه‌های هیجان انگیز مطمئنا می‌تواند انگیزه خوبی برای خرید خودروی برقی باشد.

خودروهای برقی نگه‌داری و حتی تعمیر کم‌تری نیاز دارند و به طبع آن هزینه نگه‌داری کمی را برای دارندگان خود متحمل می‌شوند

خودروهای تمام الکتریکی تجهیزات زیادی برای موتورهای احتراق داخلی مانند شمع، جعبه دنده، دستگاه انتقال نیرو، رادیاتور، فیلترهای روغن، اگزوز و سایر اجزای اختصاصی خودروهای سوخت بنزینی را ندارند. در نتیجه هزینه نگه‌داری وسایل نقلیه برقی پایین‌تر از خودروهای بنزینی است. همچنین بیشتر خودروهای برقی دارای ترمز احیا کننده نیز هستند که برای ترمز از موتوتور الکتریکی استفاده می‌کنند. این همچنین به صرفه‌جویی در لنت‌های ترمز و روتور در وسایل نقلیه برقی کمک می‌کنند و باعث کاهش بیشتر هزینه‌های نگه‌داری می‌شوند.

جالب این‌جا است که حتی اگر شما یک خودروهای الکتریکی پلاگین هیبریدی با موتور احتراق داخلی را خریداری و استفاده کنید، هزینه نگه‌داری آن باز هم بسیار کم‌تر از خودروی سوخت بنزینی است. موتور خودروهای پلاگین هیبریدی اصطحکاک کم‌تری دارند، بنابراین دچار سایش و خوردگی بسیار کم‌تری خواهند شد و نیاز به روغن و مایع خنک کننده موتور نیز ندارند.

سومین امتیاز خرید خودروی برقی، کاهش هزینه دارندگان آن‌ها در خرید وسایل جانبی خودرو است.

شما می‌توانید برای به حداکثر رسانده صرفه‌جویی، حتی برق خود را تولید کنید.

خرید خودروی برقی ، خودروی الکتریکی ،

استفاده از پنل‌های خورشیدی در پشت بام خانه شما می‌تواند به کاهش هزینه‌های شارژ وسیله نقلیه برقی شما کمک بسیار زیادی کند و هم‌زمان سرانه مصرف سوخت فسیلی را کاهش دهد. در حقیقت، سرمایه‌گذاری در پنل‌های خورشیدی برای شارژ خودروی برقی می‌تواند سریع‌تر از استفاده از آن‌ها در مصرف خانگی موجب صرفه‌جویی شود، زیرا انرژی خورشیدی علاوه بر برق شبکه، جایگزین مناسبی برای بنزین گران قیمت است.

سیستم‌های پنل خورشیدی بازده چشم‌گیری در سرمایه اولیه شما برای شارژ خودروهای برقی دارند. این سیستم‌ها قادر به بازدهی سالانه ۱۰ تا ۳۰ درصد هستند، کما این‌که میانگین مصرف کنندگان انرژی خورشیدی EnergySage در هفت سال و نیم حتی هزینه نصب پنل‌ها را ( نسبت به مصرف برق عادی ) ذخیره کرده‌اند. شما پس از درآوردن هزینه نصب اولیه پنل‌ها، برای باقیمانده طول عمر سیستم پنل خورشیدی از برق رایگان استفاده خواهید کرد.

طول عمر بالاتر و بازدهی بیش‌تر

با توجه به این‌که میانگین عمر سیستم‌های خورشیدی ۲۵ تا ۳۰ سال است، استفاده رایگان شما از برق تا مدت زمان زیادی به شما سود خواهد رساند. این بدان معناست که علاوه بر بازده بالا، نصب یک پنل خورشیدی بالای ۲۵ سال تولید برق رایگان را برای شما و خانواده شما انجام خواهد داد. سیستتم پنل خورشیدی به احتمال زیاد، از خودروی الکتریکی بیشتر عمر خواهد کرد و می‌تواند انرژی خودروهای الکتریکی بسیاری را تأمین کند.

نصب پنل‌های خورشیدی سهم بالایی در افزایش دارایی‌های شما نیز دارد. مطالعات نشان داده است که خانه‌هایی که دارای سیستم پنل خورشیدی هستند علاوه بر فروش سریع‌تر، در ارزش گذاری بالاتر از خانه‌های مشابه در منطقه فروخته می‌شوند. این به این معنی است که پنل‌های خورشیدی حدود ۳ تا ۴ درصد ارزش ملک را افزایش می‌دهد و بیشترین افزایش ارزش در مناطقی با نرخ برق بالاتر و برنامه‌های انگیزه‌ای انرژی خورشیدی قوی است.

کلام آخر

به طور کلی، ترکیب خرید خودروی برقی با نصب سیستم پنل خورشیدی موجب صرفه جویی بیشتر در طول عمر وسیله نقلیه و پنل می‌شود. علاوه بر کاهش اتکا بر سوخت‌های فسیلی برای تأمین انرژی وسایل نقلیه، یک سیستم پنل خورشیدی می‌تواند هزینه‌های برق را جبران و برای بالای ۲۵ سال برق رایگان را برای شما تضمین کند. به عنوان روشی برای کاهش تأثیران مخرب زیست محیطیُ صرفه جویی در هزینه و افزایش ارزش دارایی، ترکیب سیستم‌ خورشیدی و خودروهای برقی مزایای بی‌شماری دارد که می‌تواند برای سال‌های آینده مفید باشد.

خرید خودروی برقی مزایای بی‌شماری برای محیط زیست و به طبع آن سلامتی شما دارد، امیدواریم که در سال‌های آتی تلاش دارندگان خودرو را برای جایگزینی آن‌ها با خودروهای برقی شاهد باشیم.

 

خرید خودروی برقی ، خودروی الکتریکی ،

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبارفناوریاطلاعاتتماس