خودروهای تمام برقی ( که به اختصار به آن EV گفته می‌شود )، به جای موتور احتراقی، دارای موتور برقی هستند. وسیله نقلیه الکتریکی، از یک باتری بزرگ کششی برای تغذیه موتور الکتریکی استفاده می کند و برای شارژ آن باید به یک ایستگاه شارژ یا پریز برق دیواری وصل شود. از آن‌جایی که نیروی محرکه این وسیله برق است، هیچ دودی از ماشین خارج نمی‌شود، و حاوی اجزای معمولی سوخت مایع مانند پمپ هدایت سوخت، خط سوخت و یا مخزن سوخت.

خودروهای تمام برقی ، باتری کششی ، موتور الکتریکی ، شارژ باتری ، ایستگاه شارژ

اجزای اصلی خودروهای تمام برقی

(Battery (All-electric auxiliary – باتری ( کمکی / تمام برقی ): در یک وسیله نقلیه الکتریکی ، باتری کمکی، برق مورد نیاز لوازم جانبی برقی را تأمین می کند.

Charge Port – درگاه شارژ: درگاه شارژر این امکان را به خودرو می‌دهد تا به منظور شارژ کردن باتری کششی ، به منبع تغذیه خارجی متصل شود.

DC/DC Converter – مبدل DC/DC: این دستگاه توان DC ولتاژ بالا را از باتری کششی به توان ولتاژ پایین‌تر DC که برای اجرای لوازم جانبی خودرو و شارژ مجدد باتری کمکی نیاز است ، تبدیل می‌کند.

Electric Traction Motor – موتور کششی برقی: موتور کششی برقی با استفاده از توان باتری کششی، چرخ‌های خودرو را هدایت می‌کند. برخی از وسایل نقلیه برقی از ژنراتوهای برقی استفاده می‌کنند که هم عملکرد درایو و هم عملکرد بازسازی انرژی را انجام می‌دهد.

Onboard Charger – شارژر همراه (سوار): این شارژر برق AC ورودی را که از طریق درگاه شارژ تأمین می‌شود، دریافت و برای شارژ باتری کششی به برق DC تبدیل می‌کند. این شارژر هم‌چنین، بر ویژگی‌های باتری از قبیل ولتاژ، جریان، دما و حالت شارژ (State of Charge) نظارت می‌کند.

Power electronics controller – کنترل الکترونیکی برق: این واحد، جریان انرژی الکتریکی را که توسط باتری کششی جریان داده می‌شود، و سرعت کوتور کشش الکتریکی و گشتاور تولید شده را کنترل می‌کند.

(Thermal System (Cooling – سیستم دمایی (خنک کننده): این سیستم محدوده دمای کاری مناسب موتور، موتور الکتریکی، الکترونیک قدرت، و سایر اجزاء را حفظ می‌کند.

Traction battery pack – بسته باتری کششی: باتری کششی، برق را برای استفاده توسط موتور کشش برقی ذخیره می‌کند.

(Transmission (Electric – واحد انتقال نیرو (الکتریکی): این واحد نیروی مکانیکی را از موتور کشش برقی برای هدایت چرخ‌ها انتقال می‌دهد.

ایستگاه‌های شارژ

نویسندگان

LEAVE A REPLY

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید