خودروهای برقی

اما سرعت حرکت به سمت عمومی شدن بسیار پایین است، و مطمئناً کاهش روزانه قیمت بنزین به این روند کمکی نخواهد کرد. قیمت پایین بنزین مردم را مشتاق به خرید ماشین‌های هیبریدی نخواهد کرد، چه برسد به ماشین‌های تمام الکترونیک که قیمت خرید اولیه بالاتری خواهد داشت. اما تولید ماشین‌های هیبریدی دقیقاً مابین خودروهای سوخت فسیلی و کاملاً برقی قرار می‌گیرد، و اگر مک لارن دستی در صنعت داشته باشد، سوخت‌های ترکیبی نیز در این میان قرار خواهند گرفت.

مدیر ارشد عملیات مک لارن، جینز لادمن در مصاحبه‌ای با اتو کار (Autocar) گفت: خودروسازی مک لارن، در مراحل اولیه برنامه‌ریزی برای توسعه خودرو بر مبنای سوخت‌های ترکیبی است. لادمن معتقد است سوخت ترکیبی می‌تواند جایگزین مناسبی برای انرژی الکتریکی باشد، به ویژه اگر انرژی خوزشیدی در تولید سوخت استفاده شود و به خصوص زمانی که فاکتور تولیدات باتری بر اثرات محیط زیستی خودروهای برقی تأثیر به سزایی می‌گذارد. با این حال او نمی‌خواهد که مک لارن “مانع پیشرفت فناوری باتری شود”، در عوض می‌خواهد گزینه‌های احتمالی را دستچین کند و در نظر داشته باشد.

موانع بر سر راه سوخت‌رسانی به خودروها

اما موانعی نیز سر راه وجود دارد. فناوری باتری در حال حاضر به عنوان یک جایگزین مناسب برای خودروهایی با سوخت فسیلی محسوب می‌شود؛ اگرچه که قیمت آن‌ها هنوز مسئله‌اس قابل تأمل است. لادمن همچنان گفت: هنوز زمان به تولید رسیدن سوخت‌های ترکیبی مشخص نیست. موتورها برای امکان تغذیه و دوام آوردن در مسافت از سوخت‌های ترکیبی نیاز به تغییراتی کوچک دارند. این سوخت ترکیبی و تغییرات پیش رو برای موتورها می‌تواند از انتشار آلایندگی بکاهد، به خصوص زمانی که با یک پیشرانه هیبریدی ترکیب شود.

ایده سوخت ترکیبی بسیار جذاب است، هرچند خود لادمن هم هنوز نسبت به حتمیت جایگزینی آن با باتری خودروهای برقی مطمئن نیست. در عوض، این سوخت ترکیبی می‌تواند نوعی جایگزین انرژی باشد که خودروسازان، مورد بررسی قرار می‌دهند تا ضمن کاهش انتشار آلاینده (کربن)، بازده سوخت را افزایش دهد. وسایل نقلیه الکتریکی باتری محور، در حال حاضر عاقلانه‌ترین گزینه است، اما می‌تواند یکی از انواع مختلف منابع سوخت مورد استفاده در آینده باشد. خودروسازانی نیز همچنان در حال بررسی تکنولوژی سلول سوخت هیدروژنی هستند، و آن هم می‌تواند کارایی‌های مخصوص خودش را داشته باشد. همه یا هیچ‌کدام و یا یکی از این منابع سوخت می‌توانند آینده خودروهای فردا را بسازند.

 

Volti

Authors

,

LEAVE A REPLY

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید