لیتیوم ضد آتش، فناوری هانیوِل اِکس تِرِیلز

لیتیوم ـ یون

پیشگیری بهتر از درمان است!

بنا بر اعلام، واحد آتش نشانی در شركت مهندسی چند ملیتی جهانی هانیول برای شناخت “پتانسیل عظیم” برای ذخیره‌سازی باطری، کربن گیری و برای کمک به جهان در جهت‌گیری به سمت “روشی مؤثرتر در انرژی”،  اولین گام را در ایمن سازی باتری‌های لیتیوم ـ یون برداشت.

بر اساس گزارش اخبار Energy-storage، هانیول همکاری خود در زمینه فناوری کشف/ردیابی آتش را با دستگاه‌های تشخیص گاز لیتیوم‌ ـ‌ـ یونی Nexceris و Xtralis؛ توزیع کننده عمده راه‌ حل‌های یکپارچه برند اعلام نمود.

پیتر لاو، رئیس بخش ردیابی آتش تجاری در دپارتمان فنآوری‌های ساختمان هانیول گفت: ” من این مشارکت را راهی می‌دانم که به ما کمک کند جهان را ایمن‌تر نگاه داریم و همچنین کاهش بیشتر کربن (گازهای گلخانه‌ای) و رشد جهان به سمت انرژی کارآمد بیشتر.”

” این اتحاد، تلاقی کامل بین هر دو شرکت است. “

لاو گفت: “همان‌طور که فنآوری ساختمان هانیول درگیر امنیت و ایمنی است، همان‌طور هم مشغول سیستم‌های مدیریت ساختمانی و محصولات برقی ساختمانی نیز هست، درست مثل شرکت راه حل‌های ساختمانی هانیول؛ که کار خود را در این زمینه‌ها ادغام می‌کند، این شرکت همیشه در حال اسکن افق‌هایی برای فن آوری‌های کشف/ردیابی جدید و متفاوت است.”

شرکت دریافت که لیتیوم – یون تامر (Li-Ion Tamer) در بازار “نسبتاً نابالغ” ایمنی ذخیره انرژی باتری لیتیوم ـ‌ یونی پیشرو بود و اتحاد استراتژیک بین سیستم‌های تشخیص دود (ASD) مشتاق هانیول و مارک تشخیص گاز Nexceris را تشکیل داد.

“یک سیستم هشدار دهنده، بسیار بسیار سریع برای جلوگیری از فاجعه بزرگ احتمالی”

پیتر لاو ادعا کرد که راه حل ترکیبی که به ما کمک مازاد می‌کند در زمینه حصل اطمینان برای جهانی عاری از کربن، جهانی هوشیارتر نسبت به چرخه انرژی و این امر را در مسیری امن‌تر و سودمندتر میسر می‌سازد. هانیول سه دلیل اساسی علت آتش سوزی باتری‌ها را این‌گونه جداسازی کرد: حرارت (گرمایش بیش از حد)، الکتریکی ( استفاده بیش از حد و بد به کارگیری از باتری) و مکانیکی.

به طور کل، آن‌چه اتفاق می‌افتد؛ اگر مسئله‌ای برای باتری اتفاق بیافتد … باتری شروع به آزاد سازی گاز خاموش می‌کند، معمولاً 20 تا 30 دقیقه قبل از شروع احتمالی آتش. روندی که اتفاق می‌افتد این‌گونه است: ابتدا گاز خاموش سپس دود می‌کند و خیلی سریع بعد از آن آتش‌سوزی شروع می شود. ما قادر هستیم که دو مرحله اول قبل از آتش سوزی را شناسایی کنیم، و اعتقاد داریم نکته‌ای مثبت و قانع کننده است، حرکت رو به جلو!”

لاو اضافه کرد: “اگر شما تکنولوژی Li-Ion Tamer را با فنآوری‌های پیشرفته سنجش و توانایی ما در محافظت و مدیریت حوادث آتش‌سوزی تکمیل کنید، به یک سیستم هشدار دهنده بسیار سریع برای جلوگیری از فاجعه‌های احتمالی مهم تبدیل می‌شود.”

 در حالی‌که می‌توان به طرز قانع کننده‌ای استدلال کرد که گزارش‌گیری اصلی از این چالش‌ها و آتش‌سوزی‌های نادری که باعث می‌شود تأثیر کلی را در مقایسه با استفاده از فناوری‌ها تحت تأثیر قرار داده و حساس‌تر کند، موضوع آتش‌سوزی باتری شرکت APS آمریکا همچنان صادق است که سال گذشته، تعدادی آتشنشان در آریزونا آمریکا به شدت مجروح شدند. در خلال این موضوع و از دیدگاه تجاری؛ درک تصویری باتری‌های لیتیوم ـ‌ یونی از حوادثی مانند 23 آتش‌سوزی گزارش شده در پروژه‌های ذخیره انرژی در کره در سال گذشته سیل نذولی داشته است.

پیشگیری همیشه بهتر از تشخیص و یا کاهش خصارات یک رویداد است

فنآوری ASD Honeywell (فناوری خاموش کردن اتوماتیک) اساساً مانند خلاء کار می‌کند و هوا را به سمت سقف تأسیسات مکش می‌کند، که این شرکت ادعا می‌کند آتش‌سوزی‌ها را سریعتر از آلارم های دود معمولی، تا 30 دقیقه و یا 30 برابر سریع‌تر شناسایی می‌کند.  پیتر لاو افزود: و آن آلارم‌های دود معمولی تا زمانی‌که دود و یا گرما به آن‌ها نرسد خاموش نمی‌شوند؛ این مسئله علاوه بر مسائل ایمنی می‌تواند پیامدهای جدی برای زمان اجرای تأسیسات داشته باشد، درست مثل تأثیراتی که می‌تواند بر روی امکانات به اصطلاح مهم مراکز داده بگذارد.

“پیشگیری همیشه بهتر از تشخیص و یا کاهش خصارات یک رویداد است. پس از مرحله پیشگیری، و در این مرحله شما در مورد نتایج جدی زمان کار هر تأسیسات و تأثیرات انشعابی آن بر روی مشاغل تمرکز می کنید.”

پیتر لاو از شرکت هانیول گفت: “یک باتری با فناوری خاموش کردن اتوماتیک (ASD) می‌تواند زمان تقریبی وقوع آتش را پیش‌بینی کند.

وی گفت: “هنگامی که دود به یک ردیاب معمولی می‌رسد، بسته به اندازه سقف آن ساختمان ممکن است آتش به مرحله غیر قابل کنترلی رسیده باشد. انباری را در نظر بگیرید که 30 فوت و یا 10 متر ارتفاع ارتفاع داشته باشد؛ هنگامی که دود آتش به ردیاب برسد کار از پیشگیری گذشته است. این دقیقاً جایی است که همکاری ما با Nexceris  و با ادغام سیستم‌های تشخیص زود هنگام آغاز می‌شود.”

رئیس دپارتمان هانیول گفت که با تکمیل خدمات و برنامه‌های استاندارد سازی و صدور گواهینامه مانند استاندارد UL برای نصب سیستم‌های ذخیره انرژی یا برنامه واجد شرایط بودن محصول PVEL، وی دوست دارد محصول Xtralis را در آن‌ها ادغام کند تا از وجود سیستم‌های تشخیص و هشدار اولیه اطمینان حاصل کند.

“ما از اهمیت باتری‌های لیتیوم ـ‌ یونی به خوبی با خبر هستیم. ما در زمینه ایمنی در بابر آتش سوزی هستیم و این موضوع به گسترش اتخاذ ذخیره انرژی کمک ویژه‌ای می‌کند.”

شرکت مادر؛ Honeywell Building Technologies (تکنولوژی ساختمانی هانیول) که در 150 کشور فعال است هم این پتانسیل را تشخیص و به رسمیت شناخت، در حال توسعه پروژه‌های ذخیره‌سازی در مقیاس بزرگ در آمریکا است، در نمایشگاه‌های بزرگ از قبیل Solar Power International و Energy Storage International که پارسال برگزار شده بود حضور پیدا می‌کند  و پروژه خطوط لوله 300 مگاواتی با NRStor  (شرکت توسعه دهنده کانادایی) را اعلام کرد.

Volti

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبارفناوریاطلاعاتتماس